Utilizaire:Espreon/es-conj-t-ar

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

To use with a reflexive verb add ref_stem=accented form of verb stem to the template call.

Conjugason de {{{1}}}ar (Veire Annèxa:Verbès espanhòls)
infinitiu {{{1}}}ar
gerondiu [[{{{1}}}ando]]
participi passat [[{{{1}}}ado]]
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
indicatiu yo él/ella
usted
nosotros vosotros ellos/ellas
ustedes
present [[{{{1}}}o]] [[{{{1}}}as]] [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}amos]] [[{{{1}}}áis]] [[{{{1}}}an]]
imperfait [[{{{1}}}aba]] [[{{{1}}}abas]] [[{{{1}}}aba]] [[{{{1}}}ábamos]] [[{{{1}}}abais]] [[{{{1}}}aban]]
preterit [[{{{1}}}é]] [[{{{1}}}aste]] [[{{{1}}}ó]] [[{{{1}}}amos]] [[{{{1}}}asteis]] [[{{{1}}}aron]]
futur [[{{{1}}}aré]] [[{{{1}}}arás]] [[{{{1}}}ará]] [[{{{1}}}aremos]] [[{{{1}}}aréis]] [[{{{1}}}arán]]
condicional [[{{{1}}}aría]] [[{{{1}}}arías]] [[{{{1}}}aría]] [[{{{1}}}aríamos]] [[{{{1}}}aríais]] [[{{{1}}}arían]]
subjonctiu yo él/ella
usted
nosotros vosotros ellos/ellas
ustedes
present [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}es]] [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}emos]] [[{{{1}}}éis]] [[{{{1}}}en]]
imperfait
(ra)
[[{{{1}}}ara]] [[{{{1}}}aras]] [[{{{1}}}ara]] [[{{{1}}}áramos]] [[{{{1}}}arais]] [[{{{1}}}aran]]
imperfait
(se)
[[{{{1}}}ase]] [[{{{1}}}ases]] [[{{{1}}}ase]] [[{{{1}}}ásemos]] [[{{{1}}}aseis]] [[{{{1}}}asen]]
futur [[{{{1}}}are]] [[{{{1}}}ares]] [[{{{1}}}are]] [[{{{1}}}áremos]] [[{{{1}}}areis]] [[{{{1}}}aren]]
imperatiu usted nosotros vosotros ustedes
afirmatiu [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}emos]] [[{{{1}}}ad]] [[{{{1}}}en]]
negatiu no [[{{{1}}}es]] no [[{{{1}}}e]] no [[{{{1}}}emos]] no [[{{{1}}}éis]] no [[{{{1}}}en]]