Utilizaire:Espreon/es-conj-t-ir

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

To use with a reflexive verb add ref_stem=accented form of verb stem to the template call. If the verb has an irregular Past Participle add the parameter pp=<Past participle line> to the template call.

Conjugason de {{{1}}}ir (Veire Annèxa:Verbès espanhòls)
infinitiu {{{1}}}ir
gerondiu [[{{{1}}}iendo]]
participi passat [[{{{1}}}ido]]
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
indicatiu yo él/ella
usted
nosotros vosotros ellos/ellas
ustedes
present [[{{{1}}}o]] [[{{{1}}}es]] [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}imos]] [[{{{1}}}ís]] [[{{{1}}}en]]
imperfait [[{{{1}}}ía]] [[{{{1}}}ías]] [[{{{1}}}ía]] [[{{{1}}}íamos]] [[{{{1}}}íais]] [[{{{1}}}ían]]
preterit [[{{{1}}}í]] [[{{{1}}}iste]] [[{{{1}}}ió]] [[{{{1}}}imos]] [[{{{1}}}isteis]] [[{{{1}}}ieron]]
futur [[{{{1}}}iré]] [[{{{1}}}irás]] [[{{{1}}}irá]] [[{{{1}}}iremos]] [[{{{1}}}iréis]] [[{{{1}}}irán]]
condicional [[{{{1}}}iría]] [[{{{1}}}irías]] [[{{{1}}}iría]] [[{{{1}}}iríamos]] [[{{{1}}}iríais]] [[{{{1}}}irían]]
subjonctiu yo él/ella
usted
nosotros vosotros ellos/ellas
ustedes
present [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}as]] [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}amos]] [[{{{1}}}áis]] [[{{{1}}}an]]
imperfait
(ra)
[[{{{1}}}iera]] [[{{{1}}}ieras]] [[{{{1}}}iera]] [[{{{1}}}iéramos]] [[{{{1}}}ierais]] [[{{{1}}}ieran]]
imperfait
(se)
[[{{{1}}}iese]] [[{{{1}}}ieses]] [[{{{1}}}iese]] [[{{{1}}}iésemos]] [[{{{1}}}ieseis]] [[{{{1}}}iesen]]
futur [[{{{1}}}iere]] [[{{{1}}}ieres]] [[{{{1}}}iere]] [[{{{1}}}iéremos]] [[{{{1}}}iereis]] [[{{{1}}}ieren]]
imperatiu usted nosotros vosotros ustedes
afirmatiu [[{{{1}}}e]] [[{{{1}}}a]] [[{{{1}}}amos]] [[{{{1}}}id]] [[{{{1}}}an]]
negatiu no [[{{{1}}}as]] no [[{{{1}}}a]] no [[{{{1}}}amos]] no [[{{{1}}}áis]] no [[{{{1}}}an]]