Annèxa:Conjugason occitana:Vèrbs en -IR

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

Es lo segon mai grans grop. Unes exemples: finir, partir, fugir e morir. Quitament se los tres darrièrs fan fug e mòr a la tresena persona del singulat del present de l'indicatiu, pòdon tanben se declinar amb -iss- (l'inchoactiu), e donc faire partís, fugís e morís.'

Tempeses simples[modificar]

Los vèrbs amb una sola terminason: sentir[modificar]

Infinitiu -ir
Gerondiu -ent
-en (oc. anc.)
Participi passat
singular plural
masculin -it -its
femenin -ida -idas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present -i (gasc., leng., niça.)
-e (auv., lem., prov.)
-o (viv.)
-∅ (oc. anc.)
-es
-z (oc. anc.)
-∅
-e (niç., viv)
-èm (leng., prov., viv., niç)
-em (lem., oc. anc.)
-im (gasc.)
-am (auv.)
-ètz (leng., prov., viv., niç)
-etz (lem., auv., oc. anc.)
itz (gasc.)
-on
-en (gasc., lem.)
Imperfach -iái (leng.; lem.)
-iái (viv., prov.)
-iá(auv., lim.)
-ivi (gasc.)
-ia (oc. anc.)
-iás (leng., prov., viv.)
-iàs (lem., auv.)
-iva(gasc.)
-ia(niç., oc. anc.)
-iá (leng., prov., lim., auv., viv.)
-iva(gasc.)
-ia(niç., oc. anc.)
-iam
-ívam(gasc.)
-avam (niç.)
-iatz
-ívatz(gasc.)
-avatz (niç.)
-ián
-ivan (gasc.)
-ian (niç., oc. anc.)
Preterit -iguèri (leng.)
-iguère (prov.)
-ii (gasc.)
-ei (lem.)
-èri (niç.)
-iguere (auv.)
-èro (viv.)
(oc. anc.)
-igueres (leng., prov.)
-is (gasc.)
-eras (lem.)
-ères (niç., viv.)
-igueres (auv.)
-ist (oc. anc.)
-iguèt (leng., prov.)
(gasc.)
-èram (lem.)
-eriam (niç., viv.)
-iguet (auv.)
-it (oc. anc.)
-iguèrem (leng.)
-igueriam (prov.)
-im (gasc., oc. anc.)
-èram (lem.)
-eriam (niç., viv.)
-iguem (auv.)
-iguèretz (leng.)
-igueriatz (prov.)
-itz (gasc., oc. anc.)
-èratz (lem.)
-eriatz (niç., viv.)
-iguetz (auv.)
-iguèron (leng., prov.)
-ín (gasc.)
-eran (lem.)
-èron (niç., viv.)
-igueron(auv.)
-iron(oc. anc.)
Futur -irai
-irèi (gasc.)
-iràs
-iràs (viv., auv.)
-irà
-irà (viv., auv.)
-irem
-iram (gasc)
-iretz
-iratz (gasc)
-iràn
-irán (viv., auv., lem.)
Condicional -iriái (leng.)
-iriáu (prov., viv.)
-iriá (lem., auv.)
-irí (gasc.)
-irii (niç.)
-iria (oc. anc.)
-iriás (leng., prov., viv. auv.)
-iriàs(lem.)
-irés (gasc)
-iries (niç.)
-irias (oc. anc.)
-iriá (leng., prov., lem., auv. viv.)
-iré (gasc.)
-iria (niç.)
-iria (oc. anc.)
-iriam
-irem (gasc.)
-iriatz
-iretz (gasc.)
-irián (leng., prov., lem., auv. viv.)
-irén (gasc.)
-irian (niç.)
-irian (oc. anc.)
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present -a (leng., lem., oc. anc.)
-e (prov.)
-i (niç., gasc.)
-ie (auv.)
-io (viv.)
-as (leng., lem., oc. anc.)
-es (prov., niç,)
-ias(gasc.)
-ies (auv.)
-a (leng., lem., oc. anc.)
-e (prov.)
-ia(gasc.)
-ie (auv.)
-am (leng., lem., oc. anc.)
-em (prov., niç.)
-iam (gasc)
-iguessiam (auv.)
-iam (viv.)
-atz(leng., lem., oc. anc.)
-etz (prov., niç.)
-iatz (gasc., viv.)
iguessiatz(auv.)
-an (leng., lem., prov., niç, oc. anc.)
-ian (gasc, viv.)
-ion (viv.)
Imperfach -iguèssi (leng.)
-iguèsse (prov.)
-issi (gasc)
-èsse (lem.)
-èssio (viv.)
-iguesse (auv.)
-ís (oc. anc.)
-iguèsses (leng., prov.)
-isses (gasc., oc. anc.)
-èsses (lem.)
èssias (viv.)
-iguesses (auv.)
-iguèsse (leng., prov.)
-isse (gasc.)
-èsse (lem.)
èssia (viv.)
-iguesse (auv.)
-ís (oc. anc.)
-iguèssem (leng.)
-iguessiam (prov.)
-íssem (gasc)
-èssem (lem.)
-essiam (viv.)
-iguessiam (auv.)
-issem (oc. anc.)
-iguèssetz (leng.)
-iguessiatz (prov.)
-íssetz (gasc)
-èssetz (lem.)
-essiatz (viv.)
-iguessiaz (auv.)
-issetz (oc. anc.)
-iguèsson (leng., prov.)
-issen (gasc., oc. anc.)
-èssen (lem.)
èssian (viv.)
-iguesson (auv.)
Futur -iri (gasc.)
-iguèra (leng.)
-ires (gasc.)
-iguèras (leng.)
-ire (gasc.)
-iguèra (leng.)
-irem (gasc.)
-iguèram (leng.)
-èretz (gasc.)
-iguèratz (leng.)
-èren (gasc.)
-iguèran (leng.)
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
Afirmatiu -∅
-e (prov., viv.)
-am (leng., lim., oc. anc.)
-em (prov., viv.)
-im (gasc.)
iguessiam (auv.)
-ètz (leng., prov., viv)
-etz (lem., auv., oc. anc.)
-itz (gasc.)
Negatiu -as pas
-es pas (lem.)
-am pas
-em pas (lem.)
-atz pas
-etz pas (lem.)


Los vèrbs amb doas terminasons: bastir[modificar]

Aquestes vèrbs an un radical (coma "bast-") e una terminasons suplementària (bastiss-), ont -iss- es derivat de l'inchoactiu latin (-esc).

Tempses compausats[modificar]

Pels tempses compausat, s'utiliza lo vèrb auxiliar aver conjugat al quite temps e mòde seguit del participi passat (masc. sing.) del vèrb en -ar de conjugar.