Modèl:Conjugason

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca
{{Conjugason
 | dialècte                           = 
 | font                               = 

 | infinitiu                          = 
 | gerondiu                           = 

 | infinitiu personal 1 singular      = 
 | infinitiu personal 2 singular      = 
 | infinitiu personal 3 singular      = 
 | infinitiu personal 1 plural        = 
 | infinitiu personal 2 plural        = 
 | infinitiu personal 3 plural        = 

 | participi passat masculin singular = 
 | participi passat femenin singular  = 
 | participi passat masculin plural   = 
 | participi passat femenin plural    = 

 | pronom 1 singular                  = 
 | pronom 2 singular                  = 
 | pronom 3 singular                  = 
 | pronom 1 plural                    = 
 | pronom 2 plural                    = 
 | pronom 3 plural                    = 

 | indicatiu present 1 singular       = 
 | indicatiu present 2 singular       = 
 | indicatiu present 3 singular       = 
 | indicatiu present 1 plural         = 
 | indicatiu present 2 plural         = 
 | indicatiu present 3 plural         = 

 | indicatiu imperfach 1 singular     = 
 | indicatiu imperfach 2 singular     = 
 | indicatiu imperfach 3 singular     = 
 | indicatiu imperfach 1 plural       = 
 | indicatiu imperfach 2 plural       = 
 | indicatiu imperfach 3 plural       = 

 | indicatiu preterit 1 singular      = 
 | indicatiu preterit 2 singular      = 
 | indicatiu preterit 3 singular      = 
 | indicatiu preterit 1 plural        = 
 | indicatiu preterit 2 plural        = 
 | indicatiu preterit 3 plural        = 

 | indicatiu plus-que-perfach 1 singular = 
 | indicatiu plus-que-perfach 2 singular = 
 | indicatiu plus-que-perfach 3 singular = 
 | indicatiu plus-que-perfach 1 plural   = 
 | indicatiu plus-que-perfach 2 plural   = 
 | indicatiu plus-que-perfach 3 plural   = 

 | indicatiu futur 1 singular         = 
 | indicatiu futur 2 singular         = 
 | indicatiu futur 3 singular         = 
 | indicatiu futur 1 plural           = 
 | indicatiu futur 2 plural           = 
 | indicatiu futur 3 plural           = 

 | indicatiu condicional 1 singular   = 
 | indicatiu condicional 2 singular   = 
 | indicatiu condicional 3 singular   = 
 | indicatiu condicional 1 plural     = 
 | indicatiu condicional 2 plural     = 
 | indicatiu condicional 3 plural     = 

 | subjonctiu present 1 singular      = 
 | subjonctiu present 2 singular      = 
 | subjonctiu present 3 singular      = 
 | subjonctiu present 1 plural        = 
 | subjonctiu present 2 plural        = 
 | subjonctiu present 3 plural        = 

 | subjonctiu imperfach 1 singular    = 
 | subjonctiu imperfach 2 singular    = 
 | subjonctiu imperfach 3 singular    = 
 | subjonctiu imperfach 1 plural      = 
 | subjonctiu imperfach 2 plural      = 
 | subjonctiu imperfach 3 plural      = 

 | subjonctiu futur 1 singular        = 
 | subjonctiu futur 2 singular        = 
 | subjonctiu futur 3 singular        = 
 | subjonctiu futur 1 plural          = 
 | subjonctiu futur 2 plural          = 
 | subjonctiu futur 3 plural          = 

 | imperatiu afirmatiu 1 singular     = 
 | imperatiu afirmatiu 2 singular     = 
 | imperatiu afirmatiu 3 singular     = 
 | imperatiu afirmatiu 1 plural       = 
 | imperatiu afirmatiu 2 plural       = 
 | imperatiu afirmatiu 3 plural       = 

 | imperatiu negatiu 1 singular       = 
 | imperatiu negatiu 2 singular       = 
 | imperatiu negatiu 3 singular       = 
 | imperatiu negatiu 1 plural         = 
 | imperatiu negatiu 2 plural         = 
 | imperatiu negatiu 3 plural         = 

 | <!-- se i a nòtas amb group="N" : nòtas -->
 }}

Exemple[modificar]

{{Conjugason
 | dialècte                           = [[:w:Lengadocian|Lengadocian]]
 | font                               = 

 | infinitiu                          = èsser<br />èstre
 | gerondiu                           = en essent

 | participi passat masculin singular = estat
 | participi passat femenin singular  = estada
 | participi passat masculin plural   = estats
 | participi passat femenin plural    = estadas

 | pronom 1 singular                  = ieu
 | pronom 2 singular                  = tu
 | pronom 3 singular                  = el<br />ela
 | pronom 1 plural                    = nosautres<br />nosautras
 | pronom 2 plural                    = vosautres<br />vosautras
 | pronom 3 plural                    = eles<br />elas

 | indicatiu present 1 singular       = soi
 | indicatiu present 2 singular       = ès
 | indicatiu present 3 singular       = es
 | indicatiu present 1 plural         = sèm
 | indicatiu present 2 plural         = sètz
 | indicatiu present 3 plural         = son

 | indicatiu imperfach 1 singular     = èri
 | indicatiu imperfach 2 singular     = èras
 | indicatiu imperfach 3 singular     = èra
 | indicatiu imperfach 1 plural       = èrem
 | indicatiu imperfach 2 plural       = èretz
 | indicatiu imperfach 3 plural       = èran

 | indicatiu preterit 1 singular      = foguèri
 | indicatiu preterit 2 singular      = foguères
 | indicatiu preterit 3 singular      = foguèt
 | indicatiu preterit 1 plural        = foguèrem
 | indicatiu preterit 2 plural        = foguèretz
 | indicatiu preterit 3 plural        = foguèron

 | indicatiu futur 1 singular         = serai
 | indicatiu futur 2 singular         = seràs
 | indicatiu futur 3 singular         = serà
 | indicatiu futur 1 plural           = serem
 | indicatiu futur 2 plural           = seretz
 | indicatiu futur 3 plural           = seràn

 | indicatiu condicional 1 singular   = seriái
 | indicatiu condicional 2 singular   = seriás
 | indicatiu condicional 3 singular   = seriá
 | indicatiu condicional 1 plural     = seriam
 | indicatiu condicional 2 plural     = seriatz
 | indicatiu condicional 3 plural     = serián

 | subjonctiu present 1 singular      = siá
 | subjonctiu present 2 singular      = siás
 | subjonctiu present 3 singular      = siá
 | subjonctiu present 1 plural        = siam
 | subjonctiu present 2 plural        = siatz
 | subjonctiu present 3 plural        = sián

 | subjonctiu imperfach 1 singular    = foguèsse
 | subjonctiu imperfach 2 singular    = foguèsses
 | subjonctiu imperfach 3 singular    = foguèsse
 | subjonctiu imperfach 1 plural      = foguèssem
 | subjonctiu imperfach 2 plural      = foguèssetz
 | subjonctiu imperfach 3 plural      = foguèsson

 | imperatiu positiu 2 singular       = siá !
 | imperatiu positiu 1 plural         = siam !
 | imperatiu positiu 2 plural         = siatz !

 | imperatiu negatiu 2 singular       = siás pas !
 | imperatiu negatiu 1 plural         = siam pas !
 | imperatiu negatiu 2 plural         = siatz pas !
 }}
Lengadocian
Infinitiu èsser
èstre
Gerondiu en essent
Participi passat
singular plural
masculin estat estats
femenin estada estadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present soi ès es sèm sètz son
Imperfach èri èras èra èrem èretz èran
Preterit foguèri foguères foguèt foguèrem foguèretz foguèron
Futur serai seràs serà serem seretz seràn
Condicional seriái seriás seriá seriam seriatz serián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present siá siás siá siam siatz sián
Imperfach foguèsse foguèsses foguèsse foguèssem foguèssetz foguèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu siá ! siam ! siatz !
Negatiu siás pas ! siam pas ! siatz pas !