Modèl:Conjugason/oc/leng/-ar amb alternància

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca
Lengadocian
Infinitiu -ar
Gerondiu -ant
Participi passat
singular plural
masculin -at -ats
femenin -ada -adas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present -i
-e[N 1]
-as -a -am -atz -an
Imperfach -avi -avas -ava -àvem -àvetz -avan
Preterit -èri -ères -èt -èrem -èretz -èron
Futur -arai -aràs -arà -arem -aretz -aràn
Condicional -ariái -ariás -ariá -ariam -ariatz -arián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present -e -es -e -em -etz -en
Imperfach -èssi -èsses -ès
-èsse
-èssem -èssetz -èsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu -a ! -em ! -atz !
Negatiu -es pas ! -em pas ! -etz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)