felicitar

Un article de Wikiccionari.
Anar a : navigacion, Recercar

Occitan Flag of Occitania (with star).svg

Etimologia

Del latin felicitare.

Prononciacion

[felisiˈta]

Sillabas

fe | li | ci | tar (4)

Open book 01.svgVèrb

felicitar

  1. Complimentar qualqu'un per un eveniment agradable, per un succès.

Derivats

Reviradas

Conjugason

Lengadocian
Infinitiu felicitar
Gerondiu felicitant
Participi passat
singular plural
masculin felicitat felicitats
femenin felicitada felicitadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present feliciti
felicite[N 1]
felicitas felicita felicitam felicitatz felicitan
Imperfach felicitavi felicitavas felicitava felicitàvem felicitàvetz felicitavan
Preterit felicitèri felicitères felicitèt felicitèrem felicitèretz felicitèron
Futur felicitarai felicitaràs felicitarà felicitarem felicitaretz felicitaràn
Condicional felicitariái felicitariás felicitariá felicitariam felicitariatz felicitarián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present felicite felicites felicite felicitem felicitetz feliciten
Imperfach felicitèssi felicitèsses felicitès
felicitèsse
felicitèssem felicitèssetz felicitèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu felicita ! felicitem ! felicitatz !
Negatiu felicites pas ! felicitem pas ! felicitetz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)
Gascon
Infinitiu felicitar
Gerondiu felicitant
Participi passat
singular plural
masculin felicitat felicitats
femenin felicitada felicitadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present feliciti felicitas felicita felicitam felicitatz felicitan
Imperfach felicitavi felicitavas felicitava felicitàvam felicitàvatz felicitavan
Preterit felicitèi felicitès felicitè felicitèm felicitètz felicitèn
Futur felicitarèi felicitaràs felicitarà felicitaram felicitaratz felicitaràn
Condicional felicitarí felicitarés felicitaré felicitarem felicitaretz felicitarén
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present feliciti felicites felicite felicitem felicitetz feliciten
Imperfach felicitèssi felicitèsses felicitèsse felicitèssem felicitèssetz felicitèssen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Afirmatiu felicita ! felicitem ! felicitatz !
Negatiu ne felicites pas ! ne felicitem pas ! ne felicitetz pas !
Lemosin
Infinitiu felicitar
Gerondiu felicitant
Participi passat
singular plural
masculin felicitat felicitats
femenin felicitada felicitadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present felicite felicitas felicita felicitam felicitatz felicitan
feliciten
Imperfach felicitava felicitavas
felicitaves
felicitava felicitavam
felicitavem
felicitavatz
felicitavetz
felicitavan
felicitaven
Preterit felicitei feliciteras
feliciteres
felicitet feliciteram
feliciterem
feliciteratz
feliciteretz
felicitéren
Futur felicitarai felicitaràs felicitará felicitarem felicitaretz felicitaran
Condicional felicitariá felicitariás felicitariá felicitariam felicitariatz felicitarian
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present felicite felicites felicite felicitem felicitetz feliciten
Imperfach felicitessa felicitessas felicitessa felicitessam
felicitessem
felicitessatz felicitessan
felicitessen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Afirmatiu felicita ! felicitam ! felicitatz !
Negatiu felicitas pas ! felicitam pas ! felicitatz pas !
Nòtas