eiretar

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

Occitan Flag of Occitania (with star).svg

Etimologia

Del latin hereditare.

Prononciacion

[ejɾeˈta]

Sillabas

ei | re | tar (3)

Open book 01.svgVèrb

eiretar

  1. Recebre una proprietat per via de succession.

Derivats

Variantas dialectalas

Reviradas

Conjugason

Lengadocian
Infinitiu eiretar
Gerondiu eiretant
Participi passat
singular plural
masculin eiretat eiretats
femenin eiretada eiretadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present eireti
eirete[N 1]
eiretas eireta eiretam eiretatz eiretan
Imperfach eiretavi eiretavas eiretava eiretàvem eiretàvetz eiretavan
Preterit eiretèri eiretères eiretèt eiretèrem eiretèretz eiretèron
Futur eiretarai eiretaràs eiretarà eiretarem eiretaretz eiretaràn
Condicional eiretariái eiretariás eiretariá eiretariam eiretariatz eiretarián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present eirete eiretes eirete eiretem eiretetz eireten
Imperfach eiretèssi eiretèsses eiretès
eiretèsse
eiretèssem eiretèssetz eiretèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu eireta ! eiretem ! eiretatz !
Negatiu eiretes pas ! eiretem pas ! eiretetz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)
Lemosin
Infinitiu eiretar
Gerondiu eiretant
Participi passat
singular plural
masculin eiretat eiretats
femenin eiretada eiretadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present eirete eiretas eireta eiretam eiretatz eiretan
eireten
Imperfach eiretava eiretavas
eiretaves
eiretava eiretavam
eiretavem
eiretavatz
eiretavetz
eiretavan
eiretaven
Preterit eiretei eireteras
eireteres
eiretet eireteram
eireterem
eireteratz
eireteretz
eireteren
Futur eiretarai eiretaras eiretará eiretarem eiretaretz eiretaran
Condicional eiretariá eiretarias eiretariá eiretariam eiretariatz eiretarian
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present eirete eiretes eirete eiretem eiretetz eireten
Imperfach eiretessa eiretessas eiretessa eiretessam
eiretessem
eiretessatz eiretessan
eiretessen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Afirmatiu eireta ! eiretam ! eiretatz !
Negatiu eiretas pas ! eiretam pas ! eiretatz pas !
Nòtas