falar

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

Portugués Flag of Portuguese language (PT-BR).svg

Etimologia

Del latin vulgar fabulare. Parent de l'espanhòl hablar.

Prononciacion

[fɐˈlaɾ] (Portugal), [faˈlaɾ], [faˈla] (Brasil), [faˈlah] (Nòrd-èst de Brasil), [faˈlaɹ], [faˈlaɻ](Sud de Brasil)

Open book 01.svgVèrb

falar

  1. Parlar

Derivats

Conjugason

Portugués
Infinitiu falar
Infinitiu personal falar falares falar falarmos falardes falarem
Gerondiu falando
Participi passat
singular plural
masculin falado falados
femenin falada faladas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
eu tu ele
ela
você
nós vós eles
elas
vocês
Present falo falas fala falamos falais falam
Imperfach falava falavas falava falávamos faláveis falavam
Preterit falei falaste falou falámos PT
falamos BR
falastes falaram
Futur falarei falarás falará falaremos falareis falarão
Condicional falaria falarias falaria falaríamos falaríeis falariam
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
eu tu ele
ela
você
nós vós eles
elas
vocês
Present fale fales fale falemos faleis falem
Imperfach falasse falasses falasse falássemos falásseis falassem
Futur falar falares falar falarmos falardes falarem
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
tu você nós vós vocês
Afirmatiu fala! fale! falemos! falai! falem!
Negatiu não fales! não fale! não falemos! não faleis! não falem!