parlar

Un article de Wikiccionari.
Anar a : navigacion, Recercar

Occitan Flag of Occitania (with star).svg

Etimologia

Del latin vulgar parabolare.

Prononciacion

[paɾˈla]

Sillabas

par | lar (2)

Open book 01.svgVèrb

parlar

  1. Exprimir sa pensada gràcias a un lengatge elaborat.
  2. Comunicar amb qualqu'un.

Variantas dialectalas

Derivats

Antonims

Reviradas

Conjugason

Lengadocian
Infinitiu parlar
Gerondiu parlant
Participi passat
singular plural
masculin parlat parlats
femenin parlada parladas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present parli
parle[N 1]
parlas parla parlam parlatz parlan
Imperfach parlavi parlavas parlava parlàvem parlàvetz parlavan
Preterit parlèri parlères parlèt parlèrem parlèretz parlèron
Futur parlarai parlaràs parlarà parlarem parlaretz parlaràn
Condicional parlariái parlariás parlariá parlariam parlariatz parlarián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present parle parles parle parlem parletz parlen
Imperfach parlèssi parlèsses parlès
parlèsse
parlèssem parlèssetz parlèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu parla ! parlem ! parlatz !
Negatiu parles pas ! parlem pas ! parletz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)
Gascon
Infinitiu parlar
Gerondiu parlant
Participi passat
singular plural
masculin parlat parlats
femenin parlada parladas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present parli parlas parla parlam parlatz parlan
Imperfach parlavi parlavas parlava parlàvam parlàvatz parlavan
Preterit parlèi parlès parlè parlèm parlètz parlèn
Futur parlarèi parlaràs parlarà parlaram parlaratz parlaràn
Condicional parlarí parlarés parlaré parlarem parlaretz parlarén
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present parli parles parle parlem parletz parlen
Imperfach parlèssi parlèsses parlèsse parlèssem parlèssetz parlèssen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Afirmatiu parla ! parlem ! parlatz !
Negatiu ne parles pas ! ne parlem pas ! ne parletz pas !
Lemosin
Infinitiu parlar
Gerondiu parlant
Participi passat
singular plural
masculin parlat parlats
femenin parlada parladas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present parle parlas parla parlam parlatz parlan
parlen
Imperfach parlava parlavas
parlaves
parlava parlavam
parlavem
parlavatz
parlavetz
parlavan
parlaven
Preterit parlei parleras
parleres
parlet parleram
parlerem
parleratz
parleretz
parléren
Futur parlarai parlaràs parlará parlarem parlaretz parlaran
Condicional parlariá parlariás parlariá parlariam parlariatz parlarian
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present parle parles parle parlem parletz parlen
Imperfach parlessa parlessas parlessa parlessam
parlessem
parlessatz parlessan
parlessen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Afirmatiu parla ! parlam ! parlatz !
Negatiu parlas pas ! parlam pas ! parlatz pas !
Nòtas

Catalan Flag of Catalonia.svg

Etimologia

Del latin vulgar parabolare.

Prononciacion

[paɾˈla]

Open book 01.svgVèrb

parlar

  1. parlar

Conjugason

Infinitiu parlar
Gerondiu parlant
Participi passat
singular plural
masculin parlat parlats
femenin parlada parlades
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu ell
ella
vostè
nosaltres
nosaltras
nós
vosaltres
vosaltras
vós
ells
ellas
vostès
Present parlo parles parla parlem parleu parlen
Imperfach parlava parlavas parlava parlàvem parlàveu parlaven
Preterit parlí parlares parlà parlàrem parlàreu parlaren
Futur parlaré parlaràs parlarà parlarem parlareu parlaran
Condicional parlaria parlaries parlaria parlaríem parlaríeu parlaríen
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu ell
ella
vostè
nosaltres
nosaltras
nós
vosaltres
vosaltras
vós
ells
ellas
vostès
Present parli parlis parli parlem parleu parlin
Imperfach parlés parlessis parlés parléssim parléssiu parlessin
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
tu vostè nosaltres
nosaltras
nós
vosaltres
vosaltras
vós
vostès
Afirmatiu parla! parli! parlem! parleu! parlin!
Negatiu no parlis! no parli! no parlem! no parleu! no parlin!