comer

Un article de Wikiccionari.
Anar a : navigacion, Recercar

Espanhòl Lang-es.gif

Etimologia

Del latin classic edĕre ("manjar", parent de l'anglés to eat o de l'alemand essen) precedit de com varianta anciana de cum ("amb").

Prononciacion

Sillabas

co|mer (2)

Open book 01.svgVèrb

comer
  1. Manjar.

Derivats

Conjugason

vèrb regular, familha -er
Infinitiu comer
Gerondiu comiendo
Participi passat
singular plural
masculin comido comidos
femenin comida comidas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
yo
vos
él
ella
usted
nosotros
nosotras
vosotros
vosotras
ellos
ellas
ustedes
Present como comes
comés vos
come comemos coméis comen
Preterit imperfach comía comías comía comíamos comíais comían
Preterit perfach comí comiste comió comimos comisteis comieron
Futur del present comeré comerás comerá comeremos comeréis comerán
Futur del preterit comería comerías comería comeríamos comeríais comerían
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
yo
vos
él
ella
usted
nosotros
nosotras
vosotros
vosotras
ellos
ellas
ustedes
Present coma comas
comás vos
coma comamos comáis coman
Preterit imperfach comiera
comiese
comieras
comieses
comiera
comiese
comiéramos
comiésemos
comierais
comieseis
comieran
comiesen
Futur comiere comieres comiere comiéremos comiereis comieren
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena

vos
usted nosotros
nosotras
vosotros
vosotras
ustedes
Afirmatiu ¡come!
¡comé! vos
¡coma! ¡comamos! ¡comed! ¡coman!
Negatiu ¡no comas! ¡no coma! ¡no comamos! ¡no comáis! ¡no coman!

Portugués Flag of Portuguese language (PT-BR).svg

Etimologia

Del latin classic edĕre ("manjar", parent de l'anglés to eat o de l'alemand essen) precedit de com varianta anciana de cum ("amb").

Prononciacion

Sillabas

co|mer (2)

Open book 01.svgVèrb

comer
  1. Manjar.

Derivats

Conjugason

vèrb regular, familha -er
Infinitiu comer
Infinitiu personal comer comeres comer comermos comerdes comerem
Gerondiu comendo
Participi passat
singular plural
masculin comido comidos
femenin comida comidas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
eu tu ele
ela
você
nós vós eles
elas
vocês
Present como comes come comemos comeis comem
Preterit imperfach comia comias comia comíamos comíeis comiam
Preterit perfach comi comiste comeu comemos comestes comeram
Futur del present comerei comerás comerá comeremos comereis comerão
Futur del preterit comeria comerias comeria comeríamos comeríeis comeriam
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
eu tu ele
ela
você
nós vós eles
elas
vocês
Present coma comas coma comamos comais comam
Preterit imperfach comesse comesses comesse comêssemos comêsseis comessem
Futur comer comeres comer comermos comerdes comerem
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
tu você nós vós vocês
Afirmatiu come! coma! comamos! comei! comam!
Negatiu não comas! não coma! não comamos! não comais! não comam!