ensenhar

Un article de Wikiccionari.
Anar a : navigacion, Recercar

Occitan Flag of Occitania (with star).svg

Etimologia

Del latin vulgar *insignāre, infinitiu de *insignō, del latin classic signō.

Prononciacion

[enseˈɳa]

Sillabas

en | se | nhar (3)

Open book 01.svgVèrb

ensenhar

  1. Indicar, mostrar.
  2. Formar quauqu'un dins un domeni de coneissenças.

Derivats

Reviradas

Conjugason

Lengadocian
Infinitiu ensenhar
Gerondiu ensenhant
Participi passat
singular plural
masculin ensenhat ensenhats
femenin ensenhada ensenhadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present ensenhi
ensenhe[N 1]
ensenhas ensenha ensenham ensenhatz ensenhan
Imperfach ensenhavi ensenhavas ensenhava ensenhàvem ensenhàvetz ensenhavan
Preterit ensenhèri ensenhères ensenhèt ensenhèrem ensenhèretz ensenhèron
Futur ensenharai ensenharàs ensenharà ensenharem ensenharetz ensenharàn
Condicional ensenhariái ensenhariás ensenhariá ensenhariam ensenhariatz ensenharián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present ensenhe ensenhes ensenhe ensenhem ensenhetz ensenhen
Imperfach ensenhèssi ensenhèsses ensenhès
ensenhèsse
ensenhèssem ensenhèssetz ensenhèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu ensenha ! ensenhem ! ensenhatz !
Negatiu ensenhes pas ! ensenhem pas ! ensenhetz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)
Gascon
Infinitiu ensenhar
Gerondiu ensenhant
Participi passat
singular plural
masculin ensenhat ensenhats
femenin ensenhada ensenhadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present ensenhi ensenhas ensenha ensenham ensenhatz ensenhan
Imperfach ensenhavi ensenhavas ensenhava ensenhàvam ensenhàvatz ensenhavan
Preterit ensenhèi ensenhès ensenhè ensenhèm ensenhètz ensenhèn
Futur ensenharèi ensenharàs ensenharà ensenharam ensenharatz ensenharàn
Condicional ensenharí ensenharés ensenharé ensenharem ensenharetz ensenharén
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present ensenhi ensenhes ensenhe ensenhem ensenhetz ensenhen
Imperfach ensenhèssi ensenhèsses ensenhèsse ensenhèssem ensenhèssetz ensenhèssen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Afirmatiu ensenha ! ensenhem ! ensenhatz !
Negatiu ne ensenhes pas ! ne ensenhem pas ! ne ensenhetz pas !
Lemosin
Infinitiu ensenhar
Gerondiu ensenhant
Participi passat
singular plural
masculin ensenhat ensenhats
femenin ensenhada ensenhadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present ensenhe ensenhas ensenha ensenham ensenhatz ensenhan
ensenhen
Imperfach ensenhava ensenhavas
ensenhaves
ensenhava ensenhavam
ensenhavem
ensenhavatz
ensenhavetz
ensenhavan
ensenhaven
Preterit ensenhei ensenheras
ensenheres
ensenhet ensenheram
ensenherem
ensenheratz
ensenheretz
ensenhéren
Futur ensenharai ensenharàs ensenhará ensenharem ensenharetz ensenharan
Condicional ensenhariá ensenhariás ensenhariá ensenhariam ensenhariatz ensenharian
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present ensenhe ensenhes ensenhe ensenhem ensenhetz ensenhen
Imperfach ensenhessa ensenhessas ensenhessa ensenhessam
ensenhessem
ensenhessatz ensenhessan
ensenhessen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Afirmatiu ensenha ! ensenham ! ensenhatz !
Negatiu ensenhas pas ! ensenham pas ! ensenhatz pas !
Nòtas