laissar

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

Occitan Flag of Occitania (with star).svg

Etimologia

Del latin laxare. Veire tanben lo catalan deixar e lo castelhan dejar.

Prononciacion

[lajˈsa], [lajˈʃa] (lengadocian), [lejˈsa] (naut lemosin)

França (Bearn) - Lengadocian : escotar « laissar »

Sillabas

lais | sar

Open book 01.svgVèrb

laissar

  1. Abandonar quicòm o qualqu'un.

Variantas dialectalas

Reviradas

Conjugason

Lengadocian
Infinitiu laissar
Gerondiu laissant
Participi passat
singular plural
masculin laissat laissats
femenin laissada laissadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present laissi
laisse[N 1]
laissas laissa laissam laissatz laissan
Imperfach laissavi laissavas laissava laissàvem laissàvetz laissavan
Preterit laissèri laissères laissèt laissèrem laissèretz laissèron
Futur laissarai laissaràs laissarà laissarem laissaretz laissaràn
Condicional laissariái laissariás laissariá laissariam laissariatz laissarián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present laisse laisses laisse laissem laissetz laissen
Imperfach laissèssi laissèsses laissès
laissèsse
laissèssem laissèssetz laissèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu laissa ! laissem ! laissatz !
Negatiu laisses pas ! laissem pas ! laissetz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)
Lemosin
Infinitiu laissar
Gerondiu laissant
Participi passat
singular plural
masculin laissat laissats
femenin laissada laissadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present laisse laissas laissa laissam laissatz laissan
laissen
Imperfach laissava laissavas
laissaves
laissava laissavam
laissavem
laissavatz
laissavetz
laissavan
laissaven
Preterit laissei laisseras
laisseres
laisset laisseram
laisserem
laisseratz
laisseretz
laisseren
Futur laissarai laissaras laissará laissarem laissaretz laissaran
Condicional laissariá laissarias laissariá laissariam laissariatz laissarian
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present laisse laisses laisse laissem laissetz laissen
Imperfach laissessa laissessas laissessa laissessam
laissessem
laissessatz laissessan
laissessen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Afirmatiu laissa ! laissam ! laissatz !
Negatiu laissas pas ! laissam pas ! laissatz pas !
Nòtas