abitar

Un article de Wikiccionari.
Salta a la navegació Salta a la cerca

Occitan Flag of Occitania (with star).svg

Etimologia

Del latin habitare.

Prononciacion

[aβiˈta]

França (Bearn) : escotar « abitar »

Sillabas

a | bi | tar

Open book 01.svgVèrb

abitar

  1. Viure abitualament dins un luòc donat.

Derivats

Sinonims

Reviradas

Conjugason

Gascon
Infinitiu abitar
Gerondiu abitant
Participi passat
singular plural
masculin abitat abitats
femenin abitada abitadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present abiti abitas abita abitam abitatz abitan
Imperfach abitavi abitavas abitava abitàvam abitàvatz abitavan
Preterit abitèi abitès abitè abitèm abitètz abitèn
Futur abitarèi abitaràs abitarà abitaram abitaratz abitaràn
Condicional abitarí abitarés abitaré abitarem abitaretz abitarén
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Present abiti abites abite abitem abitetz abiten
Imperfach abitèssi abitèsses abitèsse abitèssem abitèssetz abitèssen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
jo tu eth
era
nosautes
nosautas
vosautes
vosautas
eths
eras
Afirmatiu abita ! abitem ! abitatz !
Negatiu ne abites pas ! ne abitem pas ! ne abitetz pas !
Lemosin
Infinitiu abitar
Gerondiu abitant
Participi passat
singular plural
masculin abitat abitats
femenin abitada abitadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present abite abitas abita abitam abitatz abitan
abiten
Imperfach abitava abitavas
abitaves
abitava abitavam
abitavem
abitavatz
abitavetz
abitavan
abitaven
Preterit abitei abiteras
abiteres
abitet abiteram
abiterem
abiteratz
abiteretz
abiteren
Futur abitarai abitaras abitará abitarem abitaretz abitaran
Condicional abitariá abitarias abitariá abitariam abitariatz abitarian
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Present abite abites abite abitem abitetz abiten
Imperfach abitessa abitessas abitessa abitessam
abitessem
abitessatz abitessan
abitessen
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
iu tu eu
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
ilhs
elas
Afirmatiu abita ! abitam ! abitatz !
Negatiu abitas pas ! abitam pas ! abitatz pas !
Nòtas
Lengadocian
Infinitiu abitar
Gerondiu abitant
Participi passat
singular plural
masculin abitat abitats
femenin abitada abitadas
Mòde indicatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present abiti
abite[N 1]
abitas abita abitam abitatz abitan
Imperfach abitavi abitavas abitava abitàvem abitàvetz abitavan
Preterit abitèri abitères abitèt abitèrem abitèretz abitèron
Futur abitarai abitaràs abitarà abitarem abitaretz abitaràn
Condicional abitariái abitariás abitariá abitariam abitariatz abitarián
Mòde subjonctiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Present abite abites abite abitem abitetz abiten
Imperfach abitèssi abitèsses abitès
abitèsse
abitèssem abitèssetz abitèsson
Mòde imperatiu
nombre singular plural
persona primièra segonda tresena primièra segonda tresena
ieu tu el
ela
nosautres
nosautras
vosautres
vosautras
eles
elas
Afirmatiu abita ! abitem ! abitatz !
Negatiu abites pas ! abitem pas ! abitetz pas !
Nòtas
  1. Èst e nòrd-èst (Cevena, monpelhierenc, Gavaudan, orlhagués, nòrd-Roergue)